Výrobní a skladová hala – BKR ČR, s.r.o. - VELUX, Vyškov
Klient
BKR ČR, s.r.o. je součástí skupiny VELUX, která již 80 let vytváří lepší život lidem na celém světě a zajišťuje jim denní světlo a vzduch střešními okny. Firma BKR ČR, s.r.o. vyrábí a expeduje zastiňující a elektro ovládací doplňky do střešních oken VELUX.
Problém
Při deštích dochází k zatékání přes střechu a střešní detaily na mnoha místech po celé skladové a výrobní části haly.
Detailní popi: Střešní plášť je tvořen z modifikovaných asfaltových pásů s břidličným posypem. Nad úroveň střešního pláště vystupují konstrukce světlíků, hromosvodná síť a odvětrací komínky. Odvodnění střešního pláště je řešeno spádováním srážkové vody do odtokových úžlabí s odtokovou vpustí.
Závady: Střešní plášť vykazoval různé druhy defektů, které vedly k narušení střešního pláště a k zatékání. V ploše střechy byla nalezena místa, kde hydroizolační modifikovaný asfaltový pás je značně rozpraskaný, toto je způsobeno degradací pásu. Jedná se o tzv. CROCKODYLING – ztráta SBS modifikátoru a tím je snížena vnitřní elasticita pásu. Lokálně byla nelezena místa se zvrásněným podkladem a místa bez ochranného posypu. Vlivem degradace UV zářením byl z ASF pásů uvolněn ochranný břidličný posyp a následně splavován do odtokových míst, kde docházelo k zanesení odtoků a tím docházelo k zadržování srážkové vody a tvoření lagun. Netěsnosti v hydroizolaci asfaltových pásů byly nalezeny převážně u detailů, a to v místech vetknutých konstrukcí do podkladu (světlíky a komínky). Byly nalezeny netěsnosti i v ploše v místech vzájemného napojení jednotlivých ASF párů.
Řešení
Klient se na nás obrátil v roce 2014 s prosbou o možné technické řešení opravy střechy skladové haly z důvodu, že docházelo vlivem zatékání k znehodnocování uskladněného zboží.
Navržený technologický postup opravy byla celoplošná oprava střešního pláště. Jednalo se o vytvoření nové hydroizolační vrstvy bez nutnosti demontáže původní izolace.
Byla použita technologie PLASTONIT – těžká laminace. Jedná se o třívrstvou technologií, kdy v první vrstvě je aplikován hydroizolační penetrační nátěr PLASTOMIT COMPOSITE SILVER, který měl za úkol zamezit novému uvolňování břidličného vsypu a vytvořit tak adhezní podklad pro následující aplikaci. Po technologické přestávce byla plošně vložena sklo-laminační rohož a aplikována druhá hydroizolační vrstva PLASTONIT COMPOSITE SILVER. I po této aplikaci bylo nutné dodržet technologickou přestávku. Finální aplikace byla provedena reflexním nátěrem PLASTONIT SILVER.
Výsledek
Tímto technickým řešením bylo dosaženo zamezení zatékání do střechy. Díky finálnímu reflexnímu nátěru bylo docíleno snížení přehřívání střešní konstrukce i prostoru pod nimi a výsledkem je vyšší odolnost střechy. Tato finální vrstva snižuje i náklady na klimatizaci vnitřních prostor.